Jesteś tutaj    /   Kluby Czytających Rodzin    /   Nasze Kluby    /   Polonijne    /   Klub OSStoja    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


OSStoja – polonijny klub z Holandii

Stowarzyszenie „OSStoja” przystąpiło do projektu Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pn. Rodzinne Czytanie w roku 2011. W ramach tego projektu rodzice w grupach swoich dzieci czytają głośno fragmenty książek, prowadzimy także polską biblioteczkę z książkami dla dzieci, którą staramy się regularnie uzupełniać o pozycje ze Złotej Listy książek polecanych przez, bierzemy udział w konkursach, włączamy się do różnych akcji czytelniczych, na przykład Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Projektami autorskimi „OSStoi” są: Wędrujący Miś Wojtek oraz Dziennik Mola Książkowego.
 

Dziennik Mola Książkowego

Uczniowie szkoły, w specjalnej teczce, zapisują przeczytane samodzielnie (starsze grupy) lub przeczytane im przez rodziców książki. Nie jest to oczywiście jedynie lista tytułów – uczniowie mogą narysować ilustracje do książki, napisać samodzielnie lub podyktować rodzicom tekst z własną recenzją książki, dopisać własne zakończenie. Pozostawiamy pole do popisu młodym czytelnikom – w końcu to ich pamiętniki, ich dzienniki lektur. Swoją pracą uczniowie będą mogli pochwalić się w szkole, opowiedzieć kolegom o swoich ulubionych książkach, zorganizujemy również wystawę Dzienniczków.

Celem edukacyjnym projektu jest zachęcenie dzieci do czytania (lub do słuchania czytanych im przez rodziców) wartościowych polskich książek. Czytania aktywnego – tak aby znać treść książki, a nie tylko słuchać jej do poduszki i zasypiać w połowie lektury. Dzieci uczą się oceniać utwór, wyrażać swoje opinie. Prezentując swoje dzienniczki mają możliwość wystąpić przed grupą, zbudować dłuższą wypowiedź w języku polskim, zaprezentować swoje ulubione lektury i poznać opinie kolegów na temat tych samych książek.

Tytuł projektu jest również nieprzypadkowy, w łatwy sposób wyjaśniamy dzieciom kolejny związek frazeologiczny. A trzeba pamiętać, że grupa biorąca udział w projekcie to dzieci dwujęzyczne, dla których język polski kryje więcej tajemnic niż dla dzieci mieszkających w Polsce.


Narodowe Czytanie Pana Tadeusza

Do zainicjowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego akcji włączyła się także nasza szkoła. Dzieci miały okazję zapoznać się z sylwetką Adama Mickiewicza i ideą akcji. Dorośli wzięli udział w quizie z wiedzy o Panu Tadeuszu i zostali nagrodzeni polskimi albumami oraz książkami. Obejrzeli także prezentację multimedialną Pan Tadeusz z ilustracjami z książki oraz zdjęciami z filmu. Chętni wzięli udział w głośnym czytaniu Pana Tadeusza. Przez cały dzień towarzyszyła nam muzyka Wojciecha Kilara z filmu Andrzeja Wajdy.

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia „OSStoja”: www.osstoja.nl

 


 

Ostatnia modyfikacja: 2013-02-24
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET