Jesteś tutaj    /   Do czytania dzieciom    /   Czytam i polecam    /   Masło przygodowe    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Barbara Stenka "Masło przygodowe"

Jak smakuje „Masło przygodowe”?

 


„Masło przygodowe” Barbary Stenki z apetytem łatwo się pochłania i szlachetnie smakuje. Długo po czytaniu pozostaje miłe wrażenie. Jest pięknie  zapakowane w szare poszanowanie odmienności, otoczkę uczciwości, moc odpowiedzialności i gwarantuje poznanie smaku szczęścia.

Tytułowe masło w rękach bohaterki Kasi Koniec o temperaturze ciała 36,8 stopni Celsjusza na wstępie jest bierne. Tkwi w kanapkach szkolnych, wycieka nadmiarem między palcami schludnej dziesięciolatki. Gdy temperatura skacze ciekawej szczegółów świata dziewczynce, to napięcie czytelników lub słuchaczy wzrasta... Staje się pełnoprawną uczestniczką przyrodniczego kółka. Zwierzęta mają pierwszorzędne miejsce w jej marzeniach. Daleko jej do przeciętności.

Już na początku Kasia zadziwia nas samozaparciem w urządzeniu przedszkola dla muszych larw. „Bycie człowiekiem to straszny obciach” w opinii młodej przyrodniczki obserwującej zagrożenia środowiska naturalnego. Z pasją zdobywa interesujacą ją wiedzę. W domu doskonale radzi sobie z emocjami, a nie ma łatwo z braćmi bliźniakami. Utalentowana mama Marianna prowadzi ją przez zieleń jej myśli i karmi świeżym chlebem grubo posmarowanym masłem. Oryginalny ojciec wspiera córkę i czerpie z jej pasji muzyczne inspiracje, upiększa jej świat. W szkole ciężko jej nie oberwać złej uwagi i uzyskać przywilej opieki nad szczurkiem. Przemienia się na lepsze z klasą, w której we wrześniu każdy był „osobny”, a potem zrozumieli, że warto być razem.

         Z jej optymizmem warto prześledzić losy mądrej uczennicy czwartej klasy i podziwiać efekty jej pomocy słabszym, pokrzywdzonym, a także usilnych starań, by życie było ciekawe. Jedenastolatka wszystko widzi inaczej. Stosuje wobec siebie samsamodyscyplinę i najczęściej sama sobie radzi. Poznanie przygód masła i Kasi jest prostą drogą do samodoskonalenia.

         Z powodzeniem przeczytałam uczniom młodszym od bohaterki. Dziewięciolatkowie rozumieli i cieszyli się wrażeniami.


Małgorzata Knafel


Autor: Barbara Stenka
Tytuł: Masło przygodowe
Ilustrator: Olga Rzeszelska
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011
 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET