Jesteś tutaj    /   Do czytania dzieciom    /   Czytam i polecam    /   Żółte kółka    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Eliza Piotrowska "Żółte kółka"

 

Autor: Eliza Piotrowska

Ilustracje: Eliza Piotrowska

Wydawnictwo Czarna Owieczka

Warszawa 2011

Liczba stron: 56

Wiek czytelnika: od ok. 7 lat

 

Cytat z książki

Dzisiaj do naszej klasy doszła nowa dziewczynka. Była inna. Inna niż wszyscy. I widać to było od razu. (s. 3)

 

Aż nie wiem jak zacząć… Żółte kółka mam przed oczami. A słów jakoś brak. Emocji jest więcej. To może tak wprost: Żółte kółka to opowieść o tym, czym jest zespół downa, bardzo ludzka opowieść, należałoby dodać. Autorka osadza opowiadaną historię w klasie II szkoły podstawowej. Narratorką jest jedna z jej uczennic. Bohaterami kilkoro dzieci z tejże klasy i tytułowa Inna, dziewczynka z zespołem Downa. Nie będę Wam relacjonować treści, bo i po co. Zakładam, że sami przeczytacie. No i że przeczytacie swoim dzieciom, a może dzieciom w szkole, jeśli ktoś z Was jest nauczycielem.

Ja jestem tą piękną książeczką szczerze zachwycona. Nie tylko ja. Mój syn po przeczytaniu jej raz (w ciągu dwóch dni daliśmy radę), wymógł na trzeci dzień przeczytanie całej opowieści ponownie. Zdecydowanie postawił sprawę, że mam przeczytać wszystko i że nie zgadza się na żadną przerwę w środku! No to przeczytałam. A teraz do przeczytania zachęcam Was.

Elizie Piotrowskiej udało się połączyć interesującą dla dzieci treść, ot taką zwyczajną ze szkolnego podwórka, a jednak fascynującą ze swoimi dylematami w relacjach rówieśniczych, pierwszych miłościach, z wątkiem pokazania czym jest zespół downa. I tutaj też udało się coś wyjątkowego, z jednej strony przekazanie fachowej wiedzy (ech, ileż się przez to natłumaczyłam o tych całych chromosomach!) z zaproszeniem do świata osoby z zespołem Downa, jej sposobu odbioru rzeczywistości, przeżywania, trudności i ewidentnych deficytów, a jednocześnie piękna i cech, których ci „Normalni” powinni się uczyć od Innej. Wszystko przekazywane jest z perspektywy „normalnej narratorki” i jej koleżanek oraz kolegów, co na pewno jest bardzo pomocne dla młodego czytelnika, aby mógł zidentyfikować się z bohaterami Żółtych kółek i wraz z nimi zbliżyć się do posiadaczy trzeciego chromosomu.

Do tego wszystkiego treści towarzyszą miłe dla oka ilustracje. Nauczycieli i terapeutów dziecięcych niech zachęci dodatkowo sześć scenariuszy do przeprowadzenia zajęć z dziećmi. Co do wieku odbiorców, to na książce jest informacja „7+” . Jak jednak napisałam wyżej, mój niespełna 6-letni syn nie tylko dał radę, ale żywo się w analizę książki zaangażował. Tak więc, myślę że można trochę wcześniej, choć pewnie dzieciom obeznanym ze szkolnym klimatem będzie łatwiej.

Katarzyna Dobryniewska

Członkini Rady Literackiej Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta dzieciom

Prowadzi blog poświęconmy książkom : http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET