Jesteś tutaj    /   Do czytania dzieciom    /   Ponadczasowe, niezapomniane    /    Bajki z mchu i paproci    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Vaclav Ctvrtek "Bajki z mchu i paproci. O Żwirku i Muchomorku"

Kilka lat temu, gdy mój syn był jeszcze w przedszkolu, na półce w księgarni zobaczyłam „Bajki z mchu i paproci”. Z okładki spoglądały na mnie dwa krasnale owinięte wielkim szalikiem w paski.  Dobranocki mojego dzieciństwa!

Pamiętam te krótkie bajeczki o Żwirku i Muchomorku, na które zawsze czekałam. Nigdy wcześniej jednak nie natknęłam się  książkę Vaclava Čtvrteka z ilustracjami Zdenka Smetany, na podstawie której one powstały. Byłam ciekawa, czy pierwowzór  sprosta moim wspomnieniom z dzieciństwa.

”Bajki z mchu i paproci” składają się z trzydziestu trzech krótkich historyjek, które zamykają się w kole przyrody – wiosna-lato-jesień-zima. Bohaterami są oczywiście Żwirek i Muchomorek – dwa mało rozgarnięte skrzaty. Spotykają oni różne bajkowe i mityczne postaci, którym pomagają rozwiązać różne  trudne problemy, których czasami sami są sprawcami.

Niespieszna narracja, brak przemocy, proste acz genialne rozwiązanie problemów  plus ogromna przyjaźń dwóch głównych bohaterów – oto przepis na sukces książeczki Čtvrteka. A do tego trzeba dodać galerię barwnych postaci, które oprócz Żwirka i Muchomorka zamieszkują kartki książeczki.

Co odróżnia pierwowzór od animowanych filmików? Oczywiście czarująca, tajemnicza muzyka, która otwierała drzwi do każdej filmowej opowieści. Niewątpliwą jedna zaletą książeczki jest to, że w każdej chwili można sięgną na półkę i otworzyć na dowolnej stronie lub znaleźć swoje ulubione opowiadanie. W jednym i drugim wypadku będą to niezapomniane chwile.

„Bajki z mchu i paproci” to bajki mojego dzieciństwa, a teraz także dzieciństwa mojego syna. Oboje uwielbiamy „Jagodowe powidła”.

                                                                                                                 Anna Deutsch

 

Vaclav Čtvrtek „Bajki z mchu i paproci. O Żwirku i Muchomorku”. Ilustrował Zdenek Smetana. GRAFAG, Warszawa 2003. 

 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET