Jesteś tutaj    /   Do czytania dzieciom    /   Ponadczasowe, niezapomniane    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Ponadczasowe, niezapomniane

 

Zapraszamy Państwa do podzielenia się wspomnieniami o ważnych dla Państwa książkach z okresu dzieciństwa: zarówno tych czytanych głośno przez dorosłych, jak i tych, do których sięgnęli Państwo samodzielnie.
Niektóre z nich pozostały w kanonie  rodzinnych lektur do dzisiaj, ale są takie, o których zapomniano. W tym miejscu chcemy o nich przypomnieć. Być może wrócimy do nich czytając własnym dzieciom.  

Swoje opowieści o ważnych lekturach z dzieciństwa prosimy przesyłać na adres: rodzinne@cpcd.pl

Maciej Wojtyszko "Tajemnica szyfru Marabuta "

 

Maciej Wojtyszko zaludnił swoją Okolicę Strumienia przedziwnymi, pełnymi charakteru postaciami. Mamy tu – oprócz wspomnianych już bohaterów -  poetę Fikandra, nieśmiałego i lirycznego oraz jego narzeczoną i muzę Malwinkę. Znana skąd inąd Bromba tu również nosi wielką torbę z narzędziami.

Wanda Chotomska , Bohdan Butenko " Panna Kreseczka "

Panna Kreseczka to dzieło Wandy Chotomskiej i Bohdana Butenki. Jej przygody ukazywały się co tydzień przez dwa lata - pisze Izabela Mikrut.

Jan Brzechwa " Pchła Szachrajka "

 

Moja książeczka „Oto bajka”, do której wracam, którą czytałam moim synom i w przyszłości będę czytała wnukom, wydał Czytelnik w 1974 roku ( prawie antyk! ) - pisze Anna Deutsch

" Baśnie polskie. Cudowna studzienka "

Nie mam żadnej wątpliwości, że warto czytać baśnie, oczywiście dobierając to, co czytamy, do możliwości, wrażliwości i potrzeb - pisze Kasia Dobryniewska.

Krystyna Boglar " Klementyna lubi kolor czerwony"

Wakacyjna Wieś Aniołkowo. Domek na skraju lasu. Czasy sprzed tabletów, smart fonów,  Facebooka. Oczywiście, dorośli zawsze znajdą jakieś wyjście z sytuacji. A co mają robić dzieci ? I to u schyłku wakacji? - do lektury zachęca Anna Deutsch.

Jacob i Wilhelm Grimm "Baśnie"

 

 

Nie bójmy się zakończeń, jakie znajdujemy w Baśniach braci Grimm. Zauważyłam, że często przerażają one dorosłych, a niezmiernie cieszą dzieci. 

Wanda Chotomska " Muzykalny słoń "

„Muzykalnego słonia” Wandy Chotomskiej w żaden sposób nie da się traktować jako bajki archaicznej, niemodnej czy nieciekawej dla dzisiejszych maluchów – mimo że swoją premierę rymowana historyjka miała w 1965 roku - pisze Izabela Mikrut.

Vaclav Ctvrtek "Bajki z mchu i paproci. O Żwirku i Muchomorku"

„Bajki z mchu i paproci” to bajki mojego dzieciństwa, a teraz także dzieciństwa mojego syna. Oboje uwielbiamy „Jagodowe powidła”. Do lektury zaprasza Anna Deutsch.

Fred Bodsworth "Odmieniec"

Gdybym mogła polecić książkę, która potrafi zmienić życie, to byłby to „Odmieniec” kanadyjskiego autora Freda Bodswortha. Nastrojowa opowieść o gąsiorze bernikli białolicej, który wskutek zbiegu okoliczności zostaje zaniesiony przez wiatr aż do Kanady ...

Dwie powieści Zofii Kossak

Ukochaną polską baśnią moich synków były „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” Zofii Kossak. Ta mało znana książka jest przepiękną opowieścią o świecie tajemniczych stworzonek zamieszkujących ludzkie domostwa...

poprzednia strona 1 2 następna strona
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET