Jesteś tutaj    /   Do czytania dzieciom    /   Czytam i polecam    /    Pompon w rodzinie Fisiów     Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Joanna Olech " Pompon w rodzinie Fisiów "

 

Autor: Joanna Olech

Wydawnictwo: Znak

Kraków 2007

 

 

 

 

 

„Pompon w rodzinie Fisiów”  Joanny Olech to niebanalna historia pewnej zwyczajnej rodziny, której przytrafia się coś niezwykłego. Pewnego dnia mianowicie pojawia się niespodziewanie jej nowy członek – smok, przez dzieci nazwany Pomponem. Absorbuje on swoją osobą uwagę wszystkich – początkowo tylko dzieci, które go znalazły i próbują ukryć przed rodzicami; potem również rodziców, z których każde znajduje w smoku partnera do swoich ulubionych rozrywek; a na końcu całej Polski, która poprzez sensacyjne doniesienia zaspakaja swoją wiedzę o smokach (celebrytach).

Ale bycie rodziną dla takiego Skarbu, to nic prostego: „…Pompon to  niezłe ziółko. Trudno będzie go wychować na porządnego smoka, bo niby skąd mamy wiedzieć, jak się do tego zabrać?...Trafił nam się smok dresiarz, nie ma co…” Trzeba mieć mnóstwo cierpliwości i wyrozumiałości dla tak inteligentnej bestii. Ale przecież wszyscy rodzice o tym  wiedzą…

 Wydaje mi się, że życie Pompona w rodzinie Fisiów to kwintesencja szczęśliwego dzieciństwa. Smok jest akceptowany i kochany z „całym dobrodziejstwem inwentarza”. Nikt nie pyta skąd się wziął taki zielony i ziejący ogniem, nikt nie kwestionuje jego upodobań kulinarnych, nikt nie ogranicza jego pędu ku wiedzy. Dużo jest mu wybaczane, choć swoje błędy musi naprawiać sam.

W tej książeczce nie ma zbędnych słów – jest ona pozbawiona opisów, które mogą nużyć młodego czytelnika czy słuchacza. O tym, gdzie dzieje się ta historia dowiadujemy się poprzez akcję i również akcja i zachowanie malują nam poszczególnych bohaterów książeczki. Wszystko jest spójne i jedno wynika z drugiego, przy czym jest okraszone humorem i satyrycznymi odniesieniami do rzeczywistości.

Z całą pewnością nie jest to pozycja o wydźwięku moralizatorskim czy wychowawczym. Ale jest to opowieść o kochającej się i akceptującej rodzinie, w której rzeczywistość przeplata się z baśnią, która jest pełna ciepła i humoru. Nie znuży młodego odbiorcy, a wręcz przeciwnie – może przybędzie jeszcze jeden miłośnik domowych smoków.

Ania Deutsch 

Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET