Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   KCR Wincentyńskie opowieści i sztuka    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości

Przewodnika po Dobrych Książkach
 

Anna Czerwińska-Rydel

Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej


  Łukasz Wierzbicki

   Ocean to pikuś


 

Karolina Oponowicz

Bozie, czyli jak wygląda Bóg?


KCR Wincentyńskie opowieści i sztuka

Za nami ostatnie spotkanie klubu w tym roku przedszkolnym. Myślą przewodnią, która nam towarzyszyła była SZTUKA. Sztuka w szerokim jej rozumieniu. Stąd też, nie przypadkowy wybór miejsca- Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu. W miejscu, gdzie SZTUKA wręcz woła do nas z różnych zakamarków- począwszy od pięknych budynków zagrody młyńskiej, poprzez szumiące drzewa, zapach łąki i śpiew ptaków. Zachwyt wieki… .

Rodzinne czytanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z wierszem W. Bełzy Abecadło o chlebie. Doceniając pracę rolnika, młynarza i piekarza, zabraliśmy się do zwiedzania Muzeum, które obejmuje trzy zabytkowe obiekty: młyn, budynek gospodarczy i wozownię. I tak, podziwiać mogliśmy: mieszkanie młynarza, przedmioty związane z wypiekiem chleba, narzędzia rolnicze, środki transportu wiejskiego- wozy bryczki, sanie, uprząż oraz inne przedmioty związane z gospodarzeniem na wsi. Ale SZTUKA to nie tylko muzea, galerie, rzeźby i obrazy. Sztuka to także wiele przeróżnych, niezwykłych wydarzeń i rzeczy np. znaleziony kamień, szum wody, spadający liść czy przechodnie na ulicy. Ważne, by nasza wyobraźnia została pobudzona, by dostrzec to czego wcześniej nie zauważaliśmy. Tak. Musimy się nauczyć dostrzegać małe, wielkie rzeczy. Pomocna w tym okazała się S.Z.T.U.K.A czyli Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów- wspaniała książka S. Cichockiego z fascynującymi rysunkami A i D. Mizielińskich. Wincentyńscy klubowicze. to niezwykle utalentowani artyści, dlatego w mig powstały wspaniałe dzieła- zadziwiające, drewniane rzeźby, super szybki samolot, wazon z polnymi kwieciem, plastelinowe stwory, pomost dla ślimaka, papierowa łąka, patyczaki, niezwykłe, gitarowe brzmienia i wiele innych wspaniałych dziwactw. A, że artysta też człowiek, to głodny być nie może. Męska część naszego klubu zadbała zatem o ogień i mięsko (to dopiero sztuka!). Za ich przyczyną, na stole pojawiły się pyszności z ogniska, które z apetytem pałaszowaliśmy z pysznym, świeżym chlebem. Naszym małym artystom nigdy nie brakuje ochoty do zabawy, ale po takiej dawce energii i świeżego powietrza tylko rodzina 8+2 i ciężarówka autorstwa A - C Vestly mogła ich na chwilę wyciszyć. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały przygód tej wspaniałej, licznej rodzinki. Za sprawą sprytnych rąk artystów, do ciężarówki wsiedli wnet- mama, tata i 8 dzieci. A, że nadeszło lato i czas odpoczynku, wyprawiliśmy ich na wakacje. A, co? Zasłużyli na to.…. No właśnie. Nadeszło lato! Czas się pożegnać. Były więc podziękowania, upominki książkowe, miłe i życzliwe słowa. Czytanie zbliża- jest jak najbardziej trafnym określeniem. A teraz- czas wyruszyć na wakacje. Przygoda już woła! Do zobaczenia we wrześniu!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polecamy

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET