Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   I ty możesz zostać ratownikiem    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


I ty możesz zostać ratownikiem

W medycynie liczy się każde życie

każda najmniejsza szansa uratowania życia.

 

Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem

 

Naukę udzielania pierwszej pomocy warto rozpocząć jak najwcześniej. Nie wiemy co nas w przyszłości spotka, czy to nam ktoś będzie służył pomocą w obliczu zagrożenia zdrowia, czy też my będziemy musieli użyć wszystkich swoich umiejętności, aby ocalić komuś życie. Jedno jest pewne, nie wolno obojętnie przechodzić wobec nieszczęścia innych. Rozbudzenie wrażliwości na krzywdę ludzką i nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy to cele ostatniego spotkania dzieciaków z Klubu Czytających Rodzin „Radkowskie Serduszka”.

Mimo młodego wieku uczestników (w większości przedszkolaki) udało nam się je zrealizować. Najpierw dzieci obejrzały film instruktażowy p.t. „Mały ratownik to JA!” i wraz z jego bohaterami wykonywały poszczególne czynności ratownicze, a także utrwalały brzmienie numerów alarmowych. Dzięki krótkim scenkom prezentowanym przez filmowych ratowników w otoczeniu innych przedszkolaków, nasze dzieci zobaczyły w jaki sposób należy wezwać pomoc i jak postępować z osobą nieprzytomną (bez oddechów ratowniczych). Wykonały również proste zadania graficzne na podstawie książki B. Guzowskiej „Pierwsza pomoc dla dzieci. Porady i ćwiczenia”.

Nie zabrakło także „gościa specjalnego”. Tym razem była nim nasza wieloletnia czytelniczka, pani Edyta Adamus, na co dzień troskliwa pielęgniarka z pobliskiego ośrodka zdrowia. Ku uciesze dzieci przyniosła ze sobą ogromną pomarańczową walizkę. Była to oczywiście apteczka wypełniona po brzegi akcesoriami medycznymi. Pani Edyta po kolei wyjmowała poszczególne przedmioty i opowiadała o ich zastosowaniu nawiązując przy okazji do potencjalnych zagrożeń, z którymi każdy może się spotkać jak np. skaleczenie, oparzenie, użądlenie, inne wypadki. Dużą frajdę sprawiła dzieciom możliwość przymierzenia prostego temblaku z dużej chusty trójkątnej. Na koniec pielęgniarka „wyczarowała” dla wszystkich lizaki oraz naklejki „dzielny pacjent”.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy naszemu gościowi za poświęcony czas i fachowe wsparcie. Miejmy nadzieję, że wspólnie udało nam się zaszczepić dzieciom prospołeczne nawyki, które pomogą im w przyszłości odpowiednio zachować się w sytuacji kryzysowej.

Do wyboru tematyki spotkania i ukierunkowania rozmów z dziećmi w stronę pierwszej pomocy zainspirowały nas następujące książki: Kopyra P., Kyzioł P. „Pierwsza pomoc. Poradnik dla dzieci”, Krzyżanek J. „Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków”, Moryc K. „Jestem bezpieczny. Apteczka”, B. Żołądek „Pierwsza pomoc. Książka na wszelki wypadek”.

Magdalena Kowalczyk

Spotkania Klubu Czytających Rodzin „Radkowskie Serduszka” odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

 

Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET