Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Grudniowe spotkania Radkowskich Serduszek    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Grudniowe spotkania Radkowskich Serduszek

Kulturalnie i aktywnie spędziły czas dzieci, które przybyły na dwa ostatnie w 2018 r. spotkania klubowe.

Pierwsze z nich poświęcone było wyjaśnianiu zasad dobrych manier, zwłaszcza etykiety stołu.  Mając świadomość zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, przypomnieliśmy uczestnikom jak należy zachowywać się podczas szczególnych uroczystości, czy wizyt w wykwintnych restauracjach.Na co dzień mniej dbamy o kulturę jedzenia. Spożywamy posiłki w pośpiechu i nierzadko w towarzystwie telewizyjnych przyjaciół, a poczucie wspólnoty zanika. Rodzinne uroczystości, jakich nie brak nam w okresie świątecznym i noworocznym, są doskonałą okazją, aby powrócić do dobrych nawyków spożywania posiłków przy wspólnym stole, a w naszych pociechach utrwalać dobre wzorce.                                       

 My również próbowaliśmy razem stworzyć wyjątkową atmosferę przy bibliotecznym stole, który zwykle służy nam jako warsztat roboczy. Tym razem zadbaliśmy o wyjątkowy nastrój rozkładając elegancką serwetę, świecznik, szykowną zastawę. Rozmawialiśmy m.in. o prawidłowej postawie ciała, ułożeniu sztućców czy właściwym postępowaniu z serwetką.  I chociaż nasze „danie główne” stanowił zwykły pączek „a la kotlet”, to smakował wyjątkowo, gdy operując nożem i widelcem delektowaliśmy się każdym kęsem popijanym filiżanką herbaty. Nie zabrakło także akcentu świątecznego. W kilka chwil udało nam się nauczyć, jak można wykonać kolorową choinkę z papierowej serwetki i naklejek, tym samym uzyskując oryginalną dekorację stołu.  

Natomiast grudniowe spotkanie małych klubowiczów przebiegało w zupełnie innej atmosferze. Najpierw dzieci z zaciekawieniem wysłuchały zabawnej bajki p.t. „Wielka zadyma z Mikołajem” Wiesława Drabika o nietypowym prezencie, jakim był kot. Następnie zapanował nastrój zimowego szaleństwa. Odbył się bowiem turniej „pomocnika świętego Mikołaja”. Ze znalezionych w bibliotece wielkich bombek dzieci losowały poszczególne zadania, wśród których znalazł się m.in. taniec śnieżynek na przyciemnionym niebie (pląsy z latarkami w rytm muzyki), dekorowanie tekturowych choinek do gabloty wystawowej, czy ozdobienie okna żelowymi gwiazdkami.  

Dodajmy, że upominki dla dzieci w postaci łamigłówek i kolorowanek ufundowała Firma Księgarska Olesiejuk z Ożarowa Mazowieckiego.

Kończąc życzymy wszystkim dzieciom zaczarowanych lektur i zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji książkowych: Pierga B. „Dobre wychowanie wierszem”, Strzeboński G. „Dobre maniery dla dzieci”, Krzyżanek J. „Cecylka Knedelek przedstawia: dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków”, Kasdepke G. „Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci”, Kasdepke G., Niedzielska G. „Słodki rok Kuby i Buby”.

Spotkania Klubu Czytających Rodzin „Radkowskie Serduszka” odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET