Jesteś tutaj    /   Trzy pytania do...    /   Doroty Woźnicy    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości

Przewodnika po Dobrych Książkach
 

Timothee de Fombelle

Vango. Uciekaj albo giń!


  Zuzanna Orlińska

   Detektywi z klasztornego wzgórza


 

Roald Dahl

Fantastyczny pan Lis


Doroty Woźnicy

Dorota Woźnica - Przewodnicząca Klubu Czytajacych Rodzin przy MBP w Jaśle 

 

 

 

1. W jednym z maili napisała Pani, że Klub Czytających Rodzin okazał się w Jaśle bardzo potrzebną inicjatywą . Dlaczego?
 
Od dziewięciu lat Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” i była wielokrotnie nagradzana za działalność propagującą głośne czytanie. Przygotowując się do tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pomyśleliśmy, by pójść o krok dalej i obok zajęć, spotkań autorskich czy warsztatów kierowanych do dzieci z jasielskich przedszkoli i szkół podstawowych przygotować coś specjalnego dla rodzin, zwłaszcza tych z najmłodszymi dziećmi. Pomysł wydał się słuszny tym bardziej, że Oddział dla Dzieci MBP w Jaśle stał się nie tylko miejscem, gdzie rodzice z dziećmi przychodzą wypożyczyć książki, ale też poczytać na miejscu, pooglądać nowości, pobawić się książkami-zabawkami, porysować, po prostu pobyć. Gdy razem z koleżankami z Oddziału zaczęłyśmy opowiadać naszym czytelnikom o programie Rodzinne Czytanie i o Klubach Czytających Rodzin natychmiast znaleźli się chętni. Działalność Klubu zainaugurowaliśmy w czerwcu, podczas jasielskiej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Klub liczył wtedy 6 rodzin. Każde następne spotkanie to kolejne rodziny, które przychodziły „na próbę” i już zostawały. Po pięciu miesiącach spotyka się 13 rodzin i ciągle zagląda do nas ktoś nowy. Dzieciaki wspólnie odkrywają uroki czytania i najróżnorodniejsze formy książek. Rodzice dzielą się doświadczeniami dotyczącymi czytelniczych nawyków swoich pociech, rozmawiają ze specjalistami, dowiadują się o nowościach na rynku książki dziecięcej, przede wszystkim jednak są zadowoleni, że wreszcie mają miejsce, gdzie mogą przyjść razem z dziećmi i czuć się swobodnie, bo nikt nie złości się na nich, że dzieci czasem bawią się głośno i wszędzie ich pełno. A dla nas bibliotekarzy to ogromna radość, że tym miejscem jest właśnie Biblioteka.
 
2. Każdy z naszych Klubów ma nieco inną formułę. Jaka jest specyfika Klubu, który Pani prowadzi?
 
Myślę, że to, co najbardziej cechuje Klub Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle to otwartość i niewyczerpane pokłady pozytywnej energii.
Przede wszystkim jest to zasługa dzieci. Najstarsze dzieci należące do naszego Klubu mają po 7 lat, najmłodsze – półtora roku. Przy takiej gromadce, w której prym wiodą dwu, trzy i czterolatki nie sposób siedzieć w miejscu, każde spotkanie musi być dynamiczne i w duchu hasła „dzieci wiedzą lepiej”. Dla mnie jako bibliotekarza to za każdym razem niesamowity widok, gdy nasza Czytelnia Główna zamienia się w gwarny plac zabaw, cichnący tylko na chwile wspólnego głośnego czytania. 
Mnóstwo dobrej energii oraz nowe spojrzenie na rodzinne czytanie wnoszą do Klubu goście, których staramy się zapraszać na każde spotkanie. Gdy powstał pomysł, by stworzyć Klub Czytających Rodzin przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle pomyśleliśmy, że powinien on mieć taką właśnie formułę spotkań z udziałem gości, specjalistów z różnych dziedzin wiedzy i życia, którzy z własnej perspektywy będą mówić o wpływie głośnego czytania na prawidłowy rozwój dzieci. Ta koncepcja spodobała się rodzicom i dzieciom, więc się jej trzymamy. Każde spotkanie przynosi nową wiedzę, nowe doświadczenia i nowe wartości. Nasi goście to niezwykle pogodne i otwarte osoby, które dzielą się z uczestnikami spotkań nie tylko fachową wiedzą, ale także pogodą ducha i optymizmem.
 
 
3. Co planujecie w najbliższych miesiącach?
 
Najważniejszym punktem spotkań Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle jest głośne czytanie a ulubionymi zabawkami najmłodszych członków Klubu są książki-zabawki. Staramy się zatem dostarczać rodzicom wiedzy o ciekawych i wartościowych wydawnictwach a dzieciom nowych, kolorowych i fascynujących książeczek. Niemal na każdym spotkaniu czekają na klubowiczów nowości i chcemy kontynuować ten zwyczaj, podobnie jak zwyczaj zapraszania do Klubu gości specjalnych.
Dzięki współpracy Biblioteki z jasielską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną odbyły się już spotkania z psychologiem oraz z logopedą. Od pierwszego gościa członkowie Klubu dowiedzieli się o wpływie rodzinnego czytania na wzrost wrażliwości dzieci i rozwój ich komunikatywności, pewności siebie i poczucia akceptacji, a na spotkaniu z logopedą dzieci przeszły badania logopedyczne i nauczyły się bajek ćwiczących giętkość języka. Z kolei wsparcie Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle zaowocowało spotkaniem podczas którego uczestnicy w teorii i praktyce sprawdzili pozytywny wpływ piosenek i zabaw z muzyką na rozwój dzieci. Zarówno mali jak i dorośli członkowie Klubu bardzo sobie cenili te spotkania, a obie instytucje wyraziły gotowość do dalszych wspólnych działań, planujemy zatem rozwijać tę współpracę. Chcielibyśmy również zaprosić wkrótce do Klubu pedagogów i wychowawców przedszkolnych. A poza tym, choć do zimy mamy jeszcze trochę czasu, myślimy już o pewnych mikołajkowych niespodziankach. 
 
 
4. Proszę dokończyć zdanie:
 
Rodzinne czytanie to...
...poczucie beztroski, ciepła i bezpieczeństwa. Ma smak malinowej herbaty i zostaje w uszach jak szelest liści po spacerze po jesiennym lesie. A najważniejsze, że zawsze i wszędzie możemy je zabrać ze sobą, spakować wraz z ulubioną książką do plecaka.

 

Polecamy

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

replica rolex

Rolex wurde 1963 in der Generalversammlung geboren,es sei denn,replik rolex uhren die Rolex Daytona, Daytona USA und die Veranstaltung, die endgültige Auswahl für den vorgesehenen Zeitfahren der Rolex-Uhren,rolex replica werden zusammenfallen, die Quelle der Daytona-Serie, Rolex Experience 53 Jahre der Geschichtesind immer noch replica uhrendas klassische Design des Jahres, und Rolex war schon immer die Stillinie, anstatt die Entwicklung der iterativen Evolution, ist die Wartung von Rolex der Hauptgrund für viele der Klassiker. Sin embargo, el tribunal australianoimitacionbotas emu baratas tiene la opini?n:botas esquimales baratas las botas de piel de oveja de piel de oveja “ugg” est?n hechas de t?rminos gen?ricos. comprar ugg espanaAhora, Australia no puede proteger el nombre, cualquiera puede serbotas ugg baratas libre de vender botas UGG all?. We love kicks at Bossluxury, and love nike especially,nike air max 93 pas cher They are brining back a huge treat!nike requin pas cher Even though it was launched about ten years ago, the Nike Air Max 1 Atmos “Elephant” sneakers have remained one of Nike’s most sought-after models. In order to celebrate the famous Air Max technology,par cher air max 90 the company has decided to call on the vote of its fans, and the Air Max 1 Atmos came out on top in the 2016 “Vote Back” campaign, which prompted Nike to release a special edition.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET