Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Cała prawda o owadach - spotkanie Radkowskich Serduszek    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Cała prawda o owadach - spotkanie Radkowskich Serduszek

                Entomolodzy nie lubią określenia „robale”, które sprawia, że świat owadów kojarzony jest z czymś, co budzi lęk i odrazę. Wynika to z naszej niewiedzy. Jeśli czegoś nie znamy, to się tego boimy. Często zapominamy, że owady odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Większość z nich to nieszkodliwi „zbieracze odpadków”, część z nich to nasi sprzymierzeńcy jak pszczoły, jedwabniki, biedronki. Tylko niektóre gatunki szkodzą człowiekowi. Specjaliści szacują, że na świecie żyją trzy lub cztery miliony gatunków owadów, choć niektórzy uważają, że może ich być znacznie więcej. Jaką pełnią rolę? Oczyszczają ziemię z resztek organicznych, stanowią pokarm dla innych zwierząt, a przede wszystkim zapylają rośliny, które potrzebują ich pomocy, by się rozmnażać. Rolnicy do uprawy zbóż owadów nie potrzebują, ale do odżywiania owszem, żeby mieć paszę dla zwierząt, oleje roślinne i dostarczać sobie witamin czy mikroelementów znajdujących się w roślinach owadopylnych.  A o czym jeszcze nie pamiętamy krytycznie oceniając świat malutkich żyjątek z punktu widzenia człowieka-wielkoluda? Otóż zapominamy, że nielubiane osy, szerszenie, większość owadów atakuje nas tylko w obronie własnej. Ponadto użądlenia i ukąszenia są najbardziej niebezpieczne głównie dla alergików. Nie ma więc powodu, aby wszystkie owady traktować jak intruzów i już „od małego” wpajać dzieciom negatywny stosunek do tych pożytecznych stworzeń. Owady. Przyjaciele czy wrogowie? Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć podczas ostatniego wakacyjnego spotkania dzieci z Klubu Czytających Rodzin „Radkowskie serduszka” 28.08.2018 r. Pomogły nam w tym niezastąpione książki oraz zaproszony gość specjalny – mistrz pszczelarstwa, prowadzący pasiekę hodowlaną Trutowisko „Dolina Białej Nidy” w Gminie Radków, Krzysztof Krotla.                          

Na początku poznaliśmy budowę i cechy charakterystyczne owadów. Obejrzeliśmy mnóstwo ilustracji, dzięki czemu uświadomiliśmy sobie jak bogaty i kolorowy jest świat tych maleńkich stworzonek, które zamieszkują  nie tylko lasy, pola i łąki, ale także zakamarki naszych gospodarstw. Odkrywaliśmy jego tajemnice i uczyliśmy się rozróżniać przyjacielskie gatunki od tych, których należy unikać.                           Szukaliśmy także skarbu-niebieskiego motyla, pamiątki z Muzeum Motyli we Władysławowie, wykonywaliśmy prace plastyczne techniką malowania palcami, wysłuchaliśmy bajki „Jak skrzat Jagódka uratował pszczoły”. Piękną niespodziankę przygotował dla nas wspomniany hodowca pszczół.  Pan Krzysztof Krotla przyniósł ze sobą prawdziwą pszczelą rodzinę, której część podziwialiśmy za szybką, a część mieliśmy możliwość dotknąć, gdyż samce nie posiadają żądła. Przybliżył nam budowę ula, poszczególne role jego mieszkańców oraz pracę pszczelarza na przykładzie swojej pasieki. Poznaliśmy  także właściwości i zastosowanie produktów pszczelich.   

Warto wspomnieć, że wyhodowanie kolejnych matek pszczelich pożądanych parametrach jest zajęciem trudnym i pracochłonnym, wymagającym nie lada wiedzy i doświadczenia. Jest to skomplikowany wieloetapowy proces zakończony znakowaniem matek, oceną ich jakości. Natomiast zarejestrowana linia hodowlana, o której opowiadał nasz gość to „Hetmanka” krzyżówka uzyskana z wyselekcjonowanych matek krajowych  a później także austriackich, które utrzymują duże rodziny i są miodne, bardzo dobrze zimują. Hoduje się je do intensywnej gospodarki pasiecznej.

Dzieci chętnie zadawały pytania pszczelarzowi, skorzystały z możliwości przymierzenia odzieży pszczelarskiej, podekscytowane chłonęły wiedzę. Natomiast degustacja słodkiego miodu sprawiła, że tryskaliśmy dobrym humorem dopóki gość specjalny nie opuścił progów biblioteki z dyplomem w ręce. Dziękujemy więc za wzbogacenie naszych klubowych zajęć o fachowe słowo, zaprezentowanie elementów wyposażenia pasieki i przekonanie nas, że nie taki owad straszny.   Natomiast wszystkim, którzy chcieliby rozwijać entomologiczne zainteresowania, lub zwalczyć lęk przed owadami, polecamy książki: „Ciekawe dlaczego. Pająki tkają sieci i inne pytania na temat pajęczaków i owadów”, „Jaki to owad? Atlas dla dzieci”, „Obserwuję i poznaję. Owady i inne bezkręgowce”, „Mój pierwszy przewodnik. Jaki to owad?”, „Opowiem ci mamo. Skąd się bierze miód”.  Oprócz licznych ciekawostek obejmujących świat owadów, znajdziemy w nich wiele ciekawych zadań dla młodego przyrodnika. Szanujmy więc owady i nie niszczmy każdego drobnego żyjątka, a z literatury czerpmy wiedzę przyrodniczą i pomysły na wspólne spędzanie czasu.

 


Magdalena Kowalczyk

 

 

 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET