Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   "Czarna książka kolorów" u Motyli Książkowych    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


"Czarna książka kolorów" u Motyli Książkowych

W marcu Bajkowóz ponownie, w kolejne piątki miesiąca odwiedził wszystkie klasy. Tym razem nasi uczniowie, kiedy już przenieśli się zaczarowaną rakietą na planetę Bajkowozu, poznali jej uroczego mieszkańca o wielkim sercu – Duszka Bajkowozu.
Okazało się, że Duch Bajkowozu przygotował dla nich osobliwe zadanie. Otrzymały
od niego niezwykłą książkę, ale aby ją przeczytać należało usiąść na „kaktusie”, czyli nadmuchanym krążku z wypustkami, włożyć specjalne, ciemne okulary i wypowiedzieć wymyślone zaklęcie, by supełki na książce się rozwiązały. Na szczęście wszystkie zaklęcia podziałały, okulary p. Sylwii zaczęły migotać a supełki się rozwiązały.
Oczom dzieci ukazała się „Czarna książka kolorów”, której autorami są Menena Cottin, Rosana Faria.  Bohaterem książki jest Tomek, pogrążony w mroku chłopiec, który nie widzi kolorów, są one dla niego tysiącem smaków, zapachów, dźwięków i emocji. Zaprosił nas, byśmy spróbowali odkrywać je tak jak on, wcale ich nie widząc. Tomek otworzył przed nami nieskończoną Krainę Zmysłów! Dzieci po przeczytaniu książki, wylosowały jeden kolor i też próbowały opisać go innymi zmysłami niż wzrok, następnie korzystając z alfabetu Braille  odgadywały zapisane kropkami 3-literowe słowa. Była też zabawa ruchowa, z orientacją na sygnał dźwiękowy „Literkowe wyspy”, podczas której można było doświadczyć zmysłu dotyku i słuchu.
W końcu Duch Bajkowozu zaprosił wszystkich do złożenia uroczystej przysięgi.
Odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika i dzieci powtarzały następujące słowa: „Przyrzekamy czytać książek wiele,
jak prawdziwi książek przyjaciele”
Każdy otrzymał też legitymację Klubu Motyli Książkowych. Nasz klub jest zarejestrowany w Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Co roku, wiosną ogłaszamy konkurs czytelniczy „Jestem fanem książek”. Najbardziej wytrwali czytelnicy mają szansę na nagrody i dyplomy. Tym razem konkurs trwa do 1 czerwca 2019. Radosnym akcentem było również wykonanie słodkich medali z wizerunkiem motyla, które każdy mógł ze smakiem schrupać i tym samym sprawdzić jak działa zmysł węchu i smaku/posłużyły nam do tego wafle i wyciskane sosy do lodów/. Do akcji czytelniczych staramy się również włączać rodziców, którzy działają w klubie „Kolebka Motyli Książkowych”.
TRZYMAMY KCIUKI ZA WSZYSTKIE MOTYLE KSIĄŻKOWE!

Koordynator - Sylwia Sz./opiekun Bajkowozu/

 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET