Jesteś tutaj    /   Do czytania dzieciom    /   Ponadczasowe, niezapomniane    /   Anaruk    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Czesław Centkiewicz "Anaruk - chłopiec z Grenlandii"
Chyba ze względu na zimową porę przypomniała mi się pewna opowieść - Anaruk, chłopiec z Grenlandii. Była ona moją lekturą w podstawówce. O Grenlandczykach wiedziałam wtedy niewiele. Pamiętam, z jakim zaskoczeniem czytaliśmy o życiu tego niezwykłego 12-letniego chłopca, jak fascynujący wydawał nam się jego świat, całkowicie odmienny od naszego. Oczywiście wszystkim najbardziej podobało się to, że Anaruk nie musiał chodzić do szkoły.

Dziś, kiedy sięgam po tę pozycję po raz drugi, zdaję sobie sprawę, jak bogata jest jej treść, jak wiele się z niej nauczyłam, choć wtedy nie potrafiłam tego nazwać. To nie tylko książka opisująca życie w eskimoskiej osadzie. To przede wszystkim książka ucząca tolerancji i zrozumienia innego świata, innego człowieka. Uświadomiła mi wtedy, i dalej uświadamia, jak różni jesteśmy, mimo że żyjemy na tej samej planecie. Coś, co dla nas wydaje się oczywiste, dla mieszkańca Grenlandii może być zabawne – jak na przykład fakt, że mieszkamy w murowanych domach, że myjemy się mydłem, które przecież (ze względu na tłuszcz) jest świetnym pokarmem albo że jemy czekoladę, która dla nich jest obrzydliwa. 

Anaruk, chłopiec z Grenlandii jest opowieścią głęboko humanistyczną, w której ludzie, mimo ciągłej walki o przetrwanie, pielęgnują najważniejsze wartości – rodzinne, plemienne, ogólnoludzkie. Czytając ją naszym dzieciom, możemy je nauczyć nie tylko pokory wobec życia, wobec przyrody, ale również przekazać, że przyjaźń i miłość są w stanie rozkruszyć wszystkie lodowce. 

 

Marta Taras
 
Czesław Centkiewicz - " Anaruk - chłopiec z Grenlandii "
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET